MRL ASANSÖRÜ

Makine daireleri binaların üzerinde belirgin bir yapıya sahiptir ve bina üzerinde belli bir yer kaplamaktadır. Makine dairelerinin bina üzerinde yer kapladığı ve bina estetiğini bozduğu düşünülürse, gerek binaların yapısı ve kullanım alanlarından tasarruf etmek gerekse gelişen teknolojiye ayak uydurmak amacı ile ülkemizde makine dairesiz asansörlerin montajı yaygınlaşmaya başlamıştır. Makine dairesine gerek duyulmaması; gelir getiren bina alanını arttırmakta, bunun yanı sıra, sistemin enerji etkinliği, işletme maliyetini düşürerek ek bir değer kazandırmaktadır.

Makine dairesiz asansörlerde; tahrik makinası asansör kabininin üstünde ya da kuyu içinde bulunmaktadır. Tüm malzemenin kuyuda monte edilmesi ile tasarımcılara asansör konumu ve yerleşimi ile ilgili kolaylık sağlanmıştır.

Makine dairesiz asansörlerde kullanılan dişlisiz (senkron) asansör makine-motorları birçok üstünlük ve avantajlara sahiptir. Bu makine frekans kontrollü çalışıp, motora akuple edilen yüksek duyarlıklı enkoder ve hassas denetim sağlayan kapalı çevrim sürücü sistemi sayesinde kalkış, duruş ve seyir esnasında mükemmel bir konfor sağlamaktadır.